Sakrament Bierzmowania dopełnia grupę tych sakramentów, które są konieczne, aby wejść w tajemnicę Chrystusa i Jego obecności w Kościele, nazwaną sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego. Przyjmując Sakrament Bierzmowania chrześcijanin jeszcze mocniej wiąże się z Kościołem i otrzymuje pomoc Ducha Świętego, aby wiarę swoją mężnie wyznawał, głosił ją i według niej żył.

Bierzmowanie dokonuje się przez znak namaszczenia czoła oraz tzw. "włożenie rąk" szafarza. Najczęściej jest ono udzielane podczas Mszy Świętej przez biskupa.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowania do sakramentu bierzmowania odbywają się w ramach katechizacji szkolnej. Katechizacja kościelna odbywa się na cztery lub pięć miesięcy przed bierzmowaniem w każdą niedziele po sumie. Młodzież ma też obowiązek uczestnictwa w nabożeństwach pierwszopiątkowych.

W naszej parafii bierzmowanie odbywa się co roku.

WYMAGANIA DLA KANDYDATÓW:

• Przynależność do parafii;
  • Świadectwo Chrztu Świętego;
  • Ukończony 14 rok życia.
Zakłada się obowiązkową znajomość przynajmniej podstawowych modlitw:
  • Ojcze nasz…”,
  • Zdrowaś Maryjo…”,
  • "Wierzę w Boga…”,
  • Anioł Pański…
a także poprawną znajomość małego katechizmu, czyli:
  • X Przykazań Bożych,
  • V Przykazań Kościelnych,
  • VII Grzechów Głównych,
  • VII Sakramentów Świętych
  • VII Darów Ducha Świętego.
  • ogólnej orientacji na temat życia Kościoła powszechnego i parafialnego;
  • ogólna znajomość Pisma świętego oraz Ogólna znajomość Mszy świętej;
  • regularne uczestnictwo w Niedzielnej Mszy Świętej;
  • praktyka spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w okresie trwania kursu przygotowującego.